Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EP3754-0702
The EP3754-0702 EtherCAT Box has four analog multi-functional inputs, which can be extensively parameterized on an individual basis: – voltage measurement: ±10 V, 0…10 V, 0…5 V – current measurement:…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EP3754-0702 EtherCAT Box has four analog multi-functional inputs, which can be extensively parameterized on an individual basis: – voltage measurement: ±10 V, 0…10 V, 0…5 V – current measurement: ±20 mA, 4…20 mA, 0…20 mA – resistance measurement
Specification
| Conversion Time | ~ 100 µs |
|---|---|
| Resolution | 16 bit (incl. sign) |
| Sensor Types | analog sensors, thermocouple: type B, C, E, J, K, L, N, R, S, T, U, mV measurement, temperature: Pt100, Pt200, Pt500, Pt1000, Ni100, Ni120, Ni1000, resistance measurement (e.g. potentiometer, 10 Ω…1.2/4 kΩ) |
| Signal Type | -10/0…+10 V, -20mA/0/4…20 mA, RTD/Pt100/Pt1000, ±30/±60/±75 mV (thermocouple), parameterizable per channel |
| Common Mode Voltage Ucm | max. 15 V |
| Internal Resistance | > 200 kΩ, typ. 85 Ω + diode voltage |
| Measurement Error/Uncertainty | ±0.3% (relative to full scale value) |
| Input Filter Limit Frequency | 5 kHz |
| Input Filter | configurable |
| Sensor Supply | from load supply voltage, max. 0.5 A, short-circuit proof in total |
| Protocol | EtherCAT |
| Bus Interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Number Of Configurable Ids | 4096 |
| Number Of Inputs | 4 |
| Input Connections | M12 x 1, 5-pin, a-coded |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed Clocks | no |
| Current Consumption From Us | 120 mA |
| Power Supply Connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Weight | approx. 200 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 155 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EP3754-0702” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.