Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EP2918-0032
The EP2918-0032 TwinSAFE component provides safe digital outputs in a module with IP67 protection (eight outputs for 24 V DC actuators up to 2 A). The signals are connected via M12 screw connectors. T…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EP2918-0032 TwinSAFE component provides safe digital outputs in a module with IP67 protection (eight outputs for 24 V DC actuators up to 2 A). The signals are connected via M12 screw connectors. The outputs are controlled by a TwinSAFE Logic-capable
Specification
| Protocol | TwinSAFE/Safety over EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Connection Technology | M12 socket x 1, 5-pin, a-coded |
| Specification | link unit between safe input and output signals |
| Number Of Outputs | 8 |
| Max. Output Current | 2 A |
| Cycle Time | approx. 1 ms/according to project size |
| Response Time | typ. 4 ms |
| Fault Response Time | ≤ watchdog time (parameterizable) |
| Current Consumption From Us/Up | max. 120 mA/max. 70 mA |
| Power Supply Connection | feed: 1 x 7/8″ plug, 5-pin; downstream connection: 1 x 7/8″ socket, 5-pin |
| Installation Position | variable |
| Weight | approx. 470 g |
| Protection Rating | IP67 (according to EN 60529) |
| Safety Standard | EN ISO 13849-1:2015 (Cat 4, PL e) and EN 61508:2010 (SIL 1-3) |
| Dimensions (W X H X D) | 60 mm x 150 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EP2918-0032” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.