Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EP2809-0021
The EP2809-0021 EtherCAT Box is intended for processing digital/binary signals. It switches the binary control signals from the automation device to the actuators at the process level. The outputs pro…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EP2809-0021 EtherCAT Box is intended for processing digital/binary signals. It switches the binary control signals from the automation device to the actuators at the process level. The outputs process an output current of up to max. 0.5 A. A
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Number Of Outputs | 16 |
| Output Connections | M8 x 1, 3-pin, a-coded |
| Load Type | ohmic, inductive, lamp load |
| Nominal Output Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Max. Output Current | 0.5 A per channel, individually short-circuit proof, ∑ 4 A |
| Switching Times | typ. TON: 60 µs, typ. TOFF: 300 µs |
| Short Circuit Current | max. 1.5 A |
| Distributed Clocks | – |
| Current Consumption From Us | typ. 130 mA |
| Auxiliary Power Current | typ. 20 mA + load |
| Power Supply Connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Weight | approx. 250 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 60 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EP2809-0021” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.