Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EP2316-0008
The EP2316-0008 EtherCAT Box combines eight digital inputs and eight digital outputs in a single device. The inputs have a filter of 10 µs. The outputs process load currents up to 0.5 A and are short-…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EP2316-0008 EtherCAT Box combines eight digital inputs and eight digital outputs in a single device. The inputs have a filter of 10 µs. The outputs process load currents up to 0.5 A and are short-circuit-proof and protected against reverse polarity.
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Specification | EN 61131-2, type 1/3 |
| Number Of Channels | 8 inputs + 8 outputs |
| Input/Output Connections | D-sub socket, 25-pin, UNC4-40 |
| Input Filter | 10 µs |
| “0” Signal Voltage | -3…+5 V |
| “1” Signal Voltage | 11…30 V, 6 mA input current (EN 61131-2, type 3) |
| Sensor Supply | from control voltage, max. 0.5 A, short-circuit proof in total |
| Load Type | ohmic, inductive, lamp load |
| Rated Load Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Max. Output Current | 0.5 A per channel, individually short-circuit proof |
| Switching Times | typ. TON: 60 µs, typ. TOFF: 300 µs |
| Short Circuit Current | typ. 1.5 A |
| Distributed Clocks | yes |
| Auxiliary Power Current | typ. 20 mA + load |
| Current Consumption From Us | 120 mA |
| Power Supply Connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Special Features | ideal for high number of channels |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EP2316-0008” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.