Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EP1908-0002
The EP1908-0002 TwinSAFE component is a digital EtherCAT Box for sensors with potential-free contacts for 24 V DC. It has eight fail-safe inputs. The signals are transmitted via FSoE to a TwinSAFE Log…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EP1908-0002 TwinSAFE component is a digital EtherCAT Box for sensors with potential-free contacts for 24 V DC. It has eight fail-safe inputs. The signals are transmitted via FSoE to a TwinSAFE Logic-capable component and can be used there to evaluate
Specification
| Protocol | TwinSAFE/Safety over EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Connection Technology | M12 socket x 1, 5-pin, a-coded |
| Number Of Inputs | 8 |
| Response Time | typ. 5.5 ms (read input/write to bus) |
| Fault Response Time | ≤ watchdog time (parameterizable) |
| Installation Position | variable |
| Weight | approx. 170 g |
| Protection Rating | IP65/66/67 (according to EN 60529) |
| Safety Standard | EN ISO 13849-1:2015 (Cat. 4, PL e) and EN 61508:2010 (SIL 3) |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EP1908-0002” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.