Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EP1816-0008
The EP1816-0008 EtherCAT Box with digital inputs acquires the binary control signals from the process level and transmits them, in an electrically isolated form, to the controller. The state of the si…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EP1816-0008 EtherCAT Box with digital inputs acquires the binary control signals from the process level and transmits them, in an electrically isolated form, to the controller. The state of the signals is indicated by light emitting diodes. The
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Specification | EN 61131-2, type 1/3 |
| Number Of Inputs | 16 |
| Input Connections | D-sub socket, 25-pin, UNC4-40 |
| Nominal Input Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input Filter | 10 µs |
| “0” Signal Voltage | -3…+5 V (EN 61131-2, type 3) |
| “1” Signal Voltage | 11…30 V (EN 61131-2, type 3) |
| Input Current | typ. 3 mA (EN 61131-2, type 3) |
| Distributed Clocks | yes |
| Power Supply Connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Sensor Supply | from control voltage, max. 0.5 A, short-circuit proof in total |
| Current Consumption From Us | 120 mA |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EP1816-0008” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.