Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EP1312-0001
The 2-port EtherCAT P junction enables configuration of EtherCAT P topologies from an EtherCAT system. A modular EtherCAT P star can be realized by using several EP1312-0001 in series. Individual devi…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The 2-port EtherCAT P junction enables configuration of EtherCAT P topologies from an EtherCAT system. A modular EtherCAT P star can be realized by using several EP1312-0001 in series. Individual devices or complete EtherCAT P strands can be connected at
Specification
| Bus Interface | 2 x M8 socket, shielded, 2 x P-coded M8 socket |
|---|---|
| Task Within Ethercat System | coupling of EtherCAT P junctions |
| Number Of Channels | IN: 1 x EtherCAT, OUT: 1 x EtherCAT, 2 x EtherCAT P |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Sum Current | max. 3 A per US and UP for all EtherCAT P ports in total |
| Current Consumption From Us | typ. 120 mA |
| Power Supply Connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EP1312-0001” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.