Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EP1258-0001
The EP1258-0001 EtherCAT Box with digital inputs acquires the fast binary control signals from the process level and transmits them, in an electrically isolated form, to the controller. The signals ar…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EP1258-0001 EtherCAT Box with digital inputs acquires the fast binary control signals from the process level and transmits them, in an electrically isolated form, to the controller. The signals are furnished with a timestamp that identifies the time
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Specification | EN 61131-2, type 1/3 |
| Number Of Inputs | 8, 2 with timestamp |
| Input Connections | M8 x 1, 3-pin, a-coded |
| Nominal Input Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input Filter | 10 µs |
| “0” Signal Voltage | -3…+5 V (similar to EN 61131-2, type 3) |
| “1” Signal Voltage | 11…30 V (similar to EN 61131-2, type 3) |
| Input Current | typ. 3 mA (similar to EN 61131-2, type 3) |
| Distributed Clocks | yes |
| Distributed Clock Precision | 1 µs |
| Power Supply Connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Sensor Supply | from control voltage, max. 0.5 A, short-circuit proof in total |
| Resolution Timestamp | 1 ns (channel 0/1) |
| Precision Of Timestamp | 10 ns (+ input delay) (channel 0/1) |
| Current Consumption From Us | 120 mA |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Special Features | timestamp, latch last edge |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc II 3 D Ex tc IIIC T135 °C Dc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc Ex tc IIIC T135 °C Dc |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EP1258-0001” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.