Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EM3702
The EM3702 analog input terminal measures the pressure value as a difference to the environment (relative pressure measurement) in a measuring range up to 7.5 bar. The pressure value is directly avail…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EM3702 analog input terminal measures the pressure value as a difference to the environment (relative pressure measurement) in a measuring range up to 7.5 bar. The pressure value is directly available to the controller as a 16-bit value, and errors
Specification
| Number Of Inputs | 2 |
|---|---|
| Measuring Range | 0…7500 hPa (7.5 bar) |
| Max. Overload | 10,000 hPa (10 bar) |
| Resolution | 1 hPa (1 mbar) per digit |
| Measuring Speed | 4 ms typ. |
| Measurement Error/Uncertainty | 3% (relative to full scale value) |
| Current Consumption E Bus | typ. 60 mA |
| Current Consumption Power Contacts | – (no power contacts) |
| Medium | non-aggressive gases |
| Weight | approx. 95 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EM3702” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.