Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ELX5151-0090
The ELX5151-0090 EtherCAT Terminal allows the direct connection of an intrinsically safe incremental encoder from zone 0/20 and 1/21 hazardous areas. The terminal supplies the encoder with 8.2 V DC an…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The ELX5151-0090 EtherCAT Terminal allows the direct connection of an intrinsically safe incremental encoder from zone 0/20 and 1/21 hazardous areas. The terminal supplies the encoder with 8.2 V DC and evaluates a diagnostic-capable NAMUR signal
Specification
| Technology | incremental encoder interface NAMUR |
|---|---|
| Specification | IEC 60947-5-6 |
| Number Of Channels | 1 |
| Sensor Inputs | 1 |
| Encoder Connection | A, B |
| Encoder Operating Voltage | 8.2 V DC |
| Open Circuit Voltage | typ. 8.2 V DC |
| “0” Signal Current | ≤ 1.2 mA |
| “1” Signal Current | ≥ 2.1 mA |
| Switching Hysteresis | 0.2 mA |
| Short Circuit Current | typ. 9 mA |
| Fault Detection | I ≤ 200 µA (cable break), I ≥ 6.0 mA (short circuit) |
| Supply Voltage Electronics | 24 V DC (via power contacts), ELX9560 power supply |
| Distributed Clocks | yes |
| Current Consumption Power Contacts | typ. 15 mA + load |
| Current Consumption E Bus | typ. 80 mA |
| Special Features | up/down counters, TwinSAFE SC |
| Weight | approx. 60 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/see documentation |
| Approvals/Markings | CE, UL, ATEX, IECEx, cFMus, CCC |
| Ex Marking | ATEX: II 3(1)G Ex ec [ia Ga] IIC T4 Gc II (1)D [Ex ia Da] IIIC I (M1) [Ex ia Ma] I IECEx: Ex ec [ia Ga] IIC T4 Gc [Ex ia Da] IIIC [Ex ia Ma] I cFMus: AIS Class I, II, III, Division 1, Groups A thru G Class I, Division 2, Groups A, B, C, D Class I, Zone 2, AEx ec [ia Ga] IIC T4 Gc [AEx ia Da] IIIC T4 |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate, blue |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Power Contacts | 2 blade/spring contacts |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ELX5151-0090” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.