Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ELX2792
The ELX2792 output terminal has two relays, each with a changeover contact, which can be used universally to switch intrinsically safe loads up to zone 0/20. These could be, for example, solenoid valv…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The ELX2792 output terminal has two relays, each with a changeover contact, which can be used universally to switch intrinsically safe loads up to zone 0/20. These could be, for example, solenoid valves, contactors or optical/acoustic signal devices. The
Specification
| Connection Technology | semiconductor output |
|---|---|
| Number Of Outputs | 2 x change-over |
| Switching Voltage Max. | 30 V AC, 30 V DC (in consideration of IEC 60079-11) |
| Ohmic Switching Current | 0.5 A AC, 1 A DC (in consideration of IEC 60079-11) |
| Current Consumption Power Contacts | typ. 0 mA |
| Max. Output Current | 0.5 A AC, 1 A DC |
| Current Consumption E Bus | typ. 55 mA |
| Weight | approx. 55 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/see documentation |
| Approvals/Markings | CE, ATEX, IECEx, cFMus |
| Ex Marking | ATEX: II 3(1)G Ex ec [ia Ga] IIC T4 Gc II (1)D [Ex ia Da] IIIC I (M1) [Ex ia Ma] I IECEx: Ex ec [ia Ga] IIC T4 Gc [Ex ia Da] IIIC [Ex ia Ma] I |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ELX2792” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.