Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ELM3702-0101
The ELM370x multifunction terminals have a flexible input circuit that can be set to over 30 different electrical connection types via EtherCAT: from voltage ±60 V to ±20 mV and thus also thermocouple…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The ELM370x multifunction terminals have a flexible input circuit that can be set to over 30 different electrical connection types via EtherCAT: from voltage ±60 V to ±20 mV and thus also thermocouple and IEPE, current ±20 mA, resistance measurement 5 kΩ
Specification
| Strain Gauge | quarter bridge (1000 Ω +350 Ω + 120 Ω, ±2/4/8/32 mV/V), half bridge (±2/±16 mV/V), full bridge (±2/4/8/32 mV/V), internal bridge completion and supply adjustable 0…5 V (2-/3-/4-/5-/6-wire connection) |
|---|---|
| Voltage Measurement | ±60/10/5/2.5/1.25 V, ±640/320/160/80/40/20 mV, 0…5/10 V (2-wire connection) |
| Current Measurement | ±20 mA, 0/4…20 mA, NAMUR NE43 (2-wire connection) |
| Iepe Measurement | ±2,5/5/10 V, current feed 2 mA, acquisition of the modulated AC voltage, AC/DC coupling (parameterizable high-pass), (2-wire connection) |
| Potentiometer Measurement | potentiometer ≥ 1 kΩ, supply integrated and adjustable 0…5 V (3-/5-wire connection) |
| Resistance Measurement | 0…50 Ω, 0…200 Ω, 0…500 Ω, 0…2 kΩ, 0…5 kΩ (2-/3-/4-wire connection) |
| Temperature Measurement (Rtd) | Pt100, Pt200, Pt500, Pt1000, Ni100, Ni120, Ni1000, diverse KT/KTY (types see documentation) (2-/3-/4-wire connection) |
| Temperature Measurement (Thermocouple) | type A1, A2, A3, B, C, D, E, G, J, K, L, N, P, R, S, T, U and others; internal/external/remote cold junction measurement (2-wire connection) |
| Number Of Channels | 2 |
| Technology | multi-function |
| Signal Type | differential |
| Connection Technology | 2-/3-/4-/5-/6-wire |
| Connection Type | LEMO 1B, 8-pin |
| Max. Sampling Rate | max. 100 µs/10 ksps (per channel, simultaneously) |
| Oversampling Factor | n = 1…100 selectable (max. 10 ksamples/s) |
| Internal Resistance | > 500 kΩ (60 V); > 4 MΩ (others); 150 Ω (current) |
| Measurement Error/Uncertainty | typ. ±100 ppm/±0.01% in some measuring ranges, relative to the respective full scale value, see documentation |
| Temperature Coefficient | up to typ. 1 ppm/K in some measuring ranges, see documentation |
| Connection Diagnostics | broken wire/short circuit |
| Functional Diagnostics | yes |
| Distributed Clocks | yes, accuracy 1 µs |
| Resolution | 24 bit (incl. sign) |
| Electrical Isolation | Channel/Channel | 707 V DC (type test) |
| Electrical Isolation | Channel/Bus | 707 V DC (type test) |
| Electrical Isolation | Channel/Sgnd | 707 V DC (type test) |
| Current Consumption E Bus | typ. 580 mA |
| Weight | approx. 350 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Thermal Dissipation | typ. 3 W |
| Special Features | ExtendedRange 107%, free numeric filter, TrueRMS, integrator/differentiator, non-linear scaling, PeakHold, galvanically isolated channels, integrated external cold junction measurement |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | metal housing with signal LEDs |
| Material | zinc die-cast |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | LEMO |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 100 mm x 95 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ELM3702-0101” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.