Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ELM3544-0000
The ELM3542 and ELM3544 EtherCAT Terminals from the ELM3x4x economy series are designed for the evaluation of measuring bridges in full bridge, half bridge and quarter bridge configuration. With a max…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The ELM3542 and ELM3544 EtherCAT Terminals from the ELM3x4x economy series are designed for the evaluation of measuring bridges in full bridge, half bridge and quarter bridge configuration. With a maximum data rate of 1 ksps per channel they are ideally
Specification
| Strain Gauge | quarter bridge (350 Ω + 120 Ω), half bridge (up to ±16 mV/V), full bridge (up to ±32 mV/V), internal bridge completion and supply adjustable 0…12 V (2-/3-/4-/5-/6-wire connection), shunt calibration |
|---|---|
| Voltage Measurement | ±10 V, ±80 mV, 0…10 V |
| Potentiometer Measurement | potentiometer ≥ 1 kΩ, supply integrated and adjustable 0…12 V |
| Temperature Measurement (Rtd) | Pt1000 |
| Number Of Channels | 4 |
| Technology | resistor bridge, strain gauge |
| Signal Type | differential |
| Connection Technology | 2-/3-/4-/5-/6-wire |
| Connection Type | push-in, service plug 6-pin |
| Max. Sampling Rate | max. 1 ms/1 ksps (per channel, multiplex) |
| Oversampling Factor | n = 1…25 selectable |
| Internal Resistance | > 4 MΩ |
| Measurement Error/Uncertainty | typ. ±250 ppm/±0.025% in some measuring ranges, relative to the respective full scale value, see documentation |
| Connection Diagnostics | broken wire/short circuit |
| Functional Diagnostics | yes |
| Distributed Clocks | yes, accuracy 1 µs |
| Resolution | 24 bit (incl. sign) |
| Electrical Isolation | Channel/Channel | no |
| Electrical Isolation | Channel/Bus | 707 V DC (type test) |
| Electrical Isolation | Channel/Sgnd | 707 V DC (type test) |
| Current Consumption E Bus | typ. 85 mA |
| Current Consumption Power Contacts | typ. 60 mA + load, in total max. typ. 250 mA |
| Weight | approx. 350 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Thermal Dissipation | typ. 3 W |
| Special Features | ExtendedRange 107%, free numeric filter, TrueRMS, integrator/differentiator, non-linear scaling, PeakHold, 4-wire quarter bridge measurement |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE |
| Design Form | metal housing with signal LEDs |
| Material | zinc die-cast |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | solid conductors (s): direct plug-in technique; fine-stranded conductors (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.2…1.5 mm², st*: 0.2…1.5 mm², f*: 0.25…0.75 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG24…14, st*: AWG24…14, f*: AWG24…14 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 100 mm x 95 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ELM3544-0000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.