Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ELM3344-0030
The 4- and 8-channel EtherCAT Terminals from the ELM334x economy series are designed for temperature measurement with thermocouples. All common thermocouple types are covered and, with a sampling rate…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The 4- and 8-channel EtherCAT Terminals from the ELM334x economy series are designed for temperature measurement with thermocouples. All common thermocouple types are covered and, with a sampling rate of 1 ksps per channel, fast processes are also easy
Specification
| Voltage Measurement | ±20/40/80/320 mV (2-wire connection) |
|---|---|
| Temperature Measurement (Thermocouple) | type A1, A2, A3, B, C, D, E, G, J, K, L, N, P, R, S, T, U and others; internal/external cold junction measurement (2-wire connection) |
| Number Of Channels | 4 |
| Technology | temperature or voltage measurement, configurable for each channel |
| Signal Type | differential |
| Connection Technology | 2-wire |
| Connection Type | push-in, service plug 6-pin |
| Max. Sampling Rate | max. 1 ms/1 ksps (per channel, multiplex) |
| Oversampling Factor | n = 1…20 selectable |
| Internal Resistance | > 4 MΩ |
| Measurement Error/Uncertainty | depending on TC type, see documentation, e.g. type K: ±0.7°C at 23°C and ±1.1°C at 0…55°C with internal cold spot |
| Temperature Coefficient | depending on TC type, see documentation, e.g. type K: 15 mK/K |
| Calibration Certificate (Analog) | externally calibrated |
| Connection Diagnostics | broken wire/short circuit |
| Functional Diagnostics | yes |
| Distributed Clocks | yes, accuracy 1 µs |
| Resolution | 24 bit (incl. sign), adjustable: 0.1/0.01/0.001°C |
| Electrical Isolation | Channel/Channel | no |
| Electrical Isolation | Channel/Bus | 707 V DC (type test) |
| Electrical Isolation | Channel/Sgnd | 707 V DC (type test) |
| Current Consumption E Bus | typ. 220 mA |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Weight | approx. 350 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Thermal Dissipation | typ. 2 W |
| Special Features | AGND led out, common mode measurement, free numeric filter, TrueRMS, integrator/differentiator, non-linear scaling, PeakHold |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | metal housing with signal LEDs |
| Material | zinc die-cast |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | solid conductors (s): direct plug-in technique; fine-stranded conductors (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.2…1.5 mm², st*: 0.2…1.5 mm², f*: 0.25…0.75 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG24…14, st*: AWG24…14, f*: AWG24…14 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 100 mm x 95 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ELM3344-0030” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.