Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ELM3144-0000
The 2-, 4-, 6- or 8-channel ELM314x EtherCAT Terminals in the Economy line can be set to current or voltage measurement channel by channel, offering sampling rates of up to 1 ksps per channel. Analog…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The 2-, 4-, 6- or 8-channel ELM314x EtherCAT Terminals in the Economy line can be set to current or voltage measurement channel by channel, offering sampling rates of up to 1 ksps per channel. Analog signals in the ranges from ±1.25 to ±10 V, 0 to 10 V
Specification
| Voltage Measurement | ±10/5/2.5/1.25 V, 0…5/10 V |
|---|---|
| Current Measurement | ±20 mA, 0/4…20 mA, NAMUR NE43 |
| Number Of Channels | 4 |
| Technology | voltage or current measurement, configurable for each channel |
| Signal Type | differential |
| Connection Technology | 2-/3-/4-wire |
| Connection Type | push-in, service plug 4-pin |
| Max. Sampling Rate | max. 1 ms/1 ksps (per channel, multiplex) |
| Oversampling Factor | n = 1…20 selectable |
| Internal Resistance | > 4 MΩ (voltage), typ. 200 Ω (current) |
| Measurement Error/Uncertainty | typ. ±100 ppm/±0.01% in some measuring ranges, relative to the respective full scale value at 0…50°C, see documentation |
| Connection Diagnostics | broken wire/short circuit |
| Functional Diagnostics | yes |
| Distributed Clocks | yes, accuracy 1 µs |
| Resolution | 24 bit (incl. sign) |
| Electrical Isolation | Channel/Channel | no |
| Electrical Isolation | Channel/Bus | 707 V DC (type test) |
| Electrical Isolation | Channel/Sgnd | 707 V DC (type test) |
| Current Consumption E Bus | typ. 250 mA |
| Current Consumption Power Contacts | load-dependent |
| Weight | approx. 350 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Thermal Dissipation | typ. 2 W |
| Special Features | ExtendedRange 107%, free numeric filter, TrueRMS, integrator/differentiator, non-linear scaling, PeakHold, service plug, Timestamp |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | metal housing with signal LEDs |
| Material | zinc die-cast |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | solid conductors (s): direct plug-in technique; fine-stranded conductors (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.2…1.5 mm², st*: 0.2…1.5 mm², f*: 0.25…0.75 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG24…14, st*: AWG24…14, f*: AWG24…14 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 100 mm x 95 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ELM3144-0000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.