Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ELM3002-0305
The ELM3002-0305 EtherCAT Terminal in the basic series is designed for low-voltage measurement in high-voltage systems (AC or DC), especially current measurement via shunt or single-cell measurement….
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The ELM3002-0305 EtherCAT Terminal in the basic series is designed for low-voltage measurement in high-voltage systems (AC or DC), especially current measurement via shunt or single-cell measurement. It has an adjustable measuring range of ±60 mV to ±5 V
Specification
| Voltage Measurement | ±5/2.5/1 V; ±250/150/100/60 mV |
|---|---|
| Number Of Channels | 2 |
| Technology | voltage measurement |
| Signal Type | differential |
| Connection Technology | 2-wire |
| Connection Type | 4 mm laboratory plug, service plug 1-pin |
| Max. Sampling Rate | max. 20 µs/50 ksps (per channel, simultaneously) |
| Oversampling Factor | n = 1…100 selectable |
| Internal Resistance | typ. > 10 MΩ |
| Measurement Error/Uncertainty | typ. ±200 ppm/±0.02% in some measuring ranges, relative to the respective full scale value (DC), see documentation |
| Temperature Coefficient | up to typ. 50 ppm/K in some measuring ranges, see documentation |
| Functional Diagnostics | yes |
| Distributed Clocks | yes, accuracy 1 µs |
| Resolution | 24 bit (incl. sign) |
| Measurement Class/Overvoltage Class | 1000 V CAT II, 1000 V CAT III (in preparation), 600 V CAT IV (in preparation); according to EN61010-2-030 |
| Electrical Isolation | Channel/Channel | reinforced insulation, test voltage 6 kV DC, production test |
| Electrical Isolation | Channel/Bus | reinforced insulation, test voltage 6 kV DC, production test |
| Electrical Isolation | Channel/Sgnd | reinforced insulation, test voltage 6 kV DC, production test |
| Current Consumption E Bus | typ. 460 mA |
| Weight | approx. 350 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Thermal Dissipation | typ. 3 W |
| Special Features | ExtendedRange 107%, free numeric filter, TrueRMS, integrator/differentiator, non-linear scaling, PeakHold |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE |
| Design Form | metal housing with signal LEDs |
| Material | zinc die-cast |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | solid conductors (s): direct plug-in technique; fine-stranded conductors (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.2…1.5 mm², st*: 0.2…1.5 mm², f*: 0.25…0.75 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG24…14, st*: AWG24…14, f*: AWG24…14 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 100 mm x 95 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ELM3002-0305” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.