Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL9550-0012
The EL9550-0012 system terminal contains an overvoltage filter for the 24 V field and system supply. The current load is 10 A both for field supply and system supply. The increased system supply is co…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL9550-0012 system terminal contains an overvoltage filter for the 24 V field and system supply. The current load is 10 A both for field supply and system supply. The increased system supply is convenient for supplying Embedded PCs with higher
Specification
| Technology | surge filter system and field supply |
|---|---|
| Nominal Voltage | 24 V (-15%/+20%) |
| Surge Filter Field Supply | yes |
| Surge Filter System Supply | yes |
| Rated Current Field Supply | ≤ 10 A |
| Rated Current System Supply | ≤ 10 A |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| Weight | approx. 50 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL9550-0012” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.