Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL9520
The EL9520 potential feed terminal decouples the input and output signal with an integrated filter and enables the supply of AS interface networks from standard power supply units or from another AS i…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL9520 potential feed terminal decouples the input and output signal with an integrated filter and enables the supply of AS interface networks from standard power supply units or from another AS interface network. The EL9520 can be placed directly
Specification
| Technology | AS-Interface potential feed terminal |
|---|---|
| Input Voltage | up to 35 V |
| Output Voltage | up to 35 V |
| Output Current | 2 A |
| Current Load | max. 2 A |
| Configuration | no address or configuration setting |
| Current Consumption E Bus | typ. 100 mA |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| Diagnostics In The Process Image | – |
| Special Features | no electrical isolation |
| Weight | approx. 90 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| As Interface Certificate | yes, ZU-No. 101601 |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL9520” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.