Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL9195
The EL9195 shield terminal enables the connection of the shield from the front via two terminal contacts, which are connected directly to the DIN rail, in order to be able to optimally dissipate elect…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL9195 shield terminal enables the connection of the shield from the front via two terminal contacts, which are connected directly to the DIN rail, in order to be able to optimally dissipate electromagnetic irradiation. The multiple tapping of the
Specification
| Technology | shield terminal |
|---|---|
| Current Load | ≤ 10 A |
| Nominal Voltage | arbitrary up to 230 V AC/DC |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| Shield Connection | 2 x |
| Connection Facility To Additional Power Contact | 2 |
| Bit Width In The Process Image | |
| Electrical Connection To Din Rail | yes |
| Housing Width | 12 mm |
| Side By Side Mounting On Ethercat Terminals With Power Contact | only 2 power contacts |
| Special Features | dissipation of EMC interference |
| Weight | approx. 50 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Pluggable Wiring | for all ESxxxx terminals |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL9195” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.