Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL9183
The EL9183 potential distribution terminal provides one potential with 16 terminal points each for potential distribution and enables the tapping of the voltages without further terminal blocks or wir…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL9183 potential distribution terminal provides one potential with 16 terminal points each for potential distribution and enables the tapping of the voltages without further terminal blocks or wiring work. The power contacts are fed through to the
Specification
| Technology | potential distribution terminal |
|---|---|
| Number Of Separate Potentials | 1 |
| Terminal Points Per Potential | 16 |
| Current Load | max. 10 A |
| Configuration | no address or configuration setting |
| Nominal Voltage | ≤ 60 V AC/DC |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| E Bus Looped Through | yes |
| Power Contacts Looped Through | yes (2 power contacts) |
| Special Features | 16-way bridge |
| Weight | approx. 60 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | HD (High Density) housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductors (s): direct plug-in technique; fine-stranded conductors (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…1.5 mm², st*: 0.25…1.5 mm², f*: 0.14…0.75 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…16, st*: AWG22…16, f*: AWG26…19 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL9183” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.