Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL9181
The EL9181 potential distribution terminal provides two potentials with 8 terminal points each for potential distribution and enables the tapping of the voltages without further terminal blocks or wir…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL9181 potential distribution terminal provides two potentials with 8 terminal points each for potential distribution and enables the tapping of the voltages without further terminal blocks or wiring work. The power contacts are fed through to the
Specification
| Technology | potential distribution terminal |
|---|---|
| Number Of Separate Potentials | 2 |
| Terminal Points Per Potential | 8 |
| Current Load | max. 10 A |
| Configuration | no address or configuration setting |
| Nominal Voltage | ≤ 60 V AC/DC |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| E Bus Looped Through | yes |
| Power Contacts Looped Through | yes (2 power contacts) |
| Special Features | 2 x 8-way bridge |
| Weight | approx. 60 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | HD (High Density) housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductors (s): direct plug-in technique; fine-stranded conductors (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…1.5 mm², st*: 0.25…1.5 mm², f*: 0.14…0.75 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…16, st*: AWG22…16, f*: AWG26…19 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL9181” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.