Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL9070
The EL9070 shield terminal provides eight terminal points with the potential of the mounting rail and enables the screening to be picked up without further modular terminal blocks or wiring. With its…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL9070 shield terminal provides eight terminal points with the potential of the mounting rail and enables the screening to be picked up without further modular terminal blocks or wiring. With its internal seamless copper surface, the EL9070 offers
Specification
| Technology | shield terminal |
|---|---|
| Current Load | ≤ 10 A |
| Nominal Voltage | arbitrary up to 230 V AC |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| Shield Connection | 8 x |
| Connection Facility To Additional Power Contact | no |
| E Bus Looped Through | yes |
| Bit Width In The Process Image | |
| Electrical Connection To Din Rail | yes |
| Housing Width | 12 mm |
| Side By Side Mounting On Ethercat Terminals With Power Contact | yes, left without PE |
| Side By Side Mounting On Ethercat Terminals Without Power Contact | – |
| Special Features | dissipation of EMC interference via large copper surfaces on the DIN rail |
| Weight | approx. 50 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL9070” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.