Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL7332
The EL7332 EtherCAT Terminal enables direct operation of two DC motors. It is galvanically isolated from the E-bus. The speed is preset by a 16 bit value from the automation unit. The output stage is…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL7332 EtherCAT Terminal enables direct operation of two DC motors. It is galvanically isolated from the E-bus. The speed is preset by a 16 bit value from the automation unit. The output stage is protected against overload and short-circuit, the
Specification
| Technology | compact drive technology |
|---|---|
| Connection Method | direct motor connection |
| Number Of Inputs | 1 x end position per channel |
| Load Type | DC brush motor, inductive |
| Number Of Channels | 2 |
| Number Of Outputs | 1 x DC motor per channel |
| Supply Voltage Electronics | 24 V DC (via power contacts) |
| Supply Voltage Power | 24 V DC (internally via power contacts) |
| Output Current | max. 1 A per channel |
| Performance Increase | yes, through ZB8610 fan cartridge |
| Output Current With Zb8610 | max. 3.0 A per channel |
| Pwm Clock Frequency | 32 kHz with 180° phase shift each |
| Duty Factor | 0…100% (voltage-controlled) |
| Resolution | max. 10 bit current, 16 bit speed |
| Current Consumption Power Contacts | typ. 40 mA + motor current |
| Current Consumption E Bus | typ. 140 mA |
| Distributed Clocks | yes |
| Special Features | travel distance control |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| Weight | approx. 50 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/see documentation |
| Pluggable Wiring | for all ESxxxx terminals |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL7332” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.