Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL7211-0010
The EL7211-0010 servomotor EtherCAT Terminal with integrated One Cable Technology (OCT) offers high servo performance in a very compact design for motors from the AM8100 up to 4.5 A (Irms). The One Ca…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL7211-0010 servomotor EtherCAT Terminal with integrated One Cable Technology (OCT) offers high servo performance in a very compact design for motors from the AM8100 up to 4.5 A (Irms). The One Cable Technology combines a motor cable and an absolute
Specification
| Technology | compact drive technology |
|---|---|
| Connection Method | direct motor connection with OCT |
| Number Of Inputs | 2 x end position, 1 x feedback |
| Load Type | permanent magnet-excited three-phase synchronous motor |
| Number Of Channels | 1 |
| Number Of Outputs | 1 x servomotor, 1 x motor brake |
| Supply Voltage Electronics | 24 V DC (via power contacts) |
| Supply Voltage Power | 8…48 V DC (external) |
| Output Current (Rms) | 4.5 A |
| Peak Current (Rms) | max. 9.0 A for 1 s |
| Performance Increase | – |
| Rotating Field Frequency | 0…599 Hz |
| Pwm Clock Frequency | 16 kHz |
| Current Controller Frequency | 32 kHz |
| Rated Speed Controller Frequency | 16 kHz |
| Output Voltage Motor Brake | 24 V DC |
| Output Current Motor Brake | max. 0.5 A |
| Current Consumption Power Contacts | typ. 50 mA + holding current motor brake |
| Current Consumption E Bus | typ. 120 mA |
| Distributed Clocks | yes |
| Special Features | compact, absolute feedback, One Cable Technology (OCT), plug and play, integrated track control |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| Weight | approx. 95 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/see documentation |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | HD (High Density) housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductors (s): direct plug-in technique; fine-stranded conductors (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…1.5 mm², st*: 0.25…1.5 mm², f*: 0.14…0.75 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…16, st*: AWG22…16, f*: AWG26…19 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL7211-0010” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.