Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL7062
The EL7062 EtherCAT Terminal is intended for the direct connection of two stepper motors in the mid power range up to 3 A and a voltage range from 8…48 V. The compact stepper motor output stage is acc…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL7062 EtherCAT Terminal is intended for the direct connection of two stepper motors in the mid power range up to 3 A and a voltage range from 8…48 V. The compact stepper motor output stage is accommodated in the EtherCAT Terminal together with two
Specification
| Technology | compact drive technology |
|---|---|
| Connection Method | direct motor connection + feedback |
| Number Of Inputs | 2 latch inputs, 2 x encoder |
| Load Type | 2-phase stepper motor (uni-/bipolar) |
| Number Of Outputs | 2 x stepper motor |
| Supply Voltage Electronics | 24 V DC (via power contacts) |
| Supply Voltage Power | 8…48 V DC (external) |
| Output Current | max. 6 A sum current, max. 5 A per channel |
| Performance Increase | yes, through ZB8610 fan cartridge |
| Output Current With Zb8610 | max. 10 A, max. 6 A per channel |
| Step Frequency | configurable up to 16,000 full steps/s |
| Current Controller Frequency | 32 kHz |
| Encoder Input Signal | 5 V differential, single-ended/open collector |
| Encoder Connection | A, B, latch |
| Input Frequency | max. 400,000 increments/s (with 4-fold evaluation) |
| Current Consumption Power Contacts | typ. 25 mA + brake output current + encoder supply |
| Current Consumption E Bus | typ. 175 mA |
| Distributed Clocks | yes |
| Special Features | travel distance control, encoder |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Weight | approx. 100 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/see documentation |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | HD (High Density) housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductors (s): direct plug-in technique; fine-stranded conductors (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…1.5 mm², st*: 0.25…1.5 mm², f*: 0.14…0.75 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…16, st*: AWG22…16, f*: AWG26…19 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL7062” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.