Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL7041-0052
The EL7041-0052 EtherCAT Terminal is intended for the direct connection of stepper motors in the mid power range up to 5 A an a voltage range from 8…48 V. The compact stepper motor output stage is acc…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL7041-0052 EtherCAT Terminal is intended for the direct connection of stepper motors in the mid power range up to 5 A an a voltage range from 8…48 V. The compact stepper motor output stage is accommodated in the EtherCAT Terminal together with two
Specification
| Technology | compact drive technology |
|---|---|
| Connection Method | direct motor connection |
| Number Of Inputs | 2 x end position |
| Load Type | 2-phase stepper motor (uni-/bipolar) |
| Number Of Channels | 1 |
| Number Of Outputs | 1 x stepper motor |
| Supply Voltage Electronics | 24 V DC (via power contacts) |
| Supply Voltage Power | 8…48 V DC (external) |
| Output Current | max. 5.0 A |
| Step Frequency | configurable up to 8000 full steps/s |
| Step Pattern | 64-fold micro stepping |
| Current Controller Frequency | approx. 30 kHz |
| Resolution | approx. 5000 positions in typ. applications (per revolution) |
| Current Consumption Power Contacts | typ. 50 mA |
| Current Consumption E Bus | typ. 140 mA |
| Distributed Clocks | yes |
| Special Features | travel distance control |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Weight | approx. 90 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/see documentation |
| Approvals/Markings | CE |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL7041-0052” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.