Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL6761
The EL6761 EtherCAT Terminal enables communication for the charging infrastructure both to the EV (Electric Vehicle) and to the higher-level charging management system. It supports two completely inde…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL6761 EtherCAT Terminal enables communication for the charging infrastructure both to the EV (Electric Vehicle) and to the higher-level charging management system. It supports two completely independent communication standards: PWM communication in
Specification
| Technology | powerline communication |
|---|---|
| Number Of Channels | 1 |
| Fieldbus | ISO 15118 |
| Interfaces | CP, PP, ground |
| Communication | PWM communication according to IEC 61851 and high-level communication according to ISO 15118 and DIN 70121 |
| Hardware Diagnostics | status LEDs |
| Electrical Isolation | 1500 V |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Current Consumption E Bus | typ. 420 mA |
| Weight | approx. 90 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL6761” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.