Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL6753
The terminal facilitates the integration of any CANopen devices in the EtherCAT Terminal network and can be used as a master (EL6753) or slave (EL6753-0010). What’s more, general CAN messages can be s…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The terminal facilitates the integration of any CANopen devices in the EtherCAT Terminal network and can be used as a master (EL6753) or slave (EL6753-0010). What’s more, general CAN messages can be sent and received without having to deal with CAN
Specification
| Technology | CANopen master/slave terminal |
|---|---|
| Number Of Channels | 1 |
| Fieldbus | CANopen, CAN, RAW CAN, CAN-FD |
| Data Transfer Rates | 10, 20, 50, 100, 125, 250, 500, 800, 1000 kbaud |
| Interfaces | D-sub connector, 9-pin according to CANopen specification, galvanically decoupled |
| Communication | CANopen network master and CANopen manager, optionally CANopen slave |
| Hardware Diagnostics | status LEDs |
| Special Features | Status LEDs, CANopen network master, CANopen manager, supports RAW-CAN, CAN-FD |
| Weight | approx. 70 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL6753” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.