Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL6752
The Terminal enables within an EtherCAT Terminal network the integration of any DeviceNet® devices and can be used as a master. The DeviceNet® terminal has a powerful protocol implementation with many…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The Terminal enables within an EtherCAT Terminal network the integration of any DeviceNet® devices and can be used as a master. The DeviceNet® terminal has a powerful protocol implementation with many features: – All DeviceNet® I/O modes are supported
Specification
| Technology | DeviceNet® master terminal |
|---|---|
| Number Of Channels | 1 |
| Fieldbus | DeviceNet® |
| Data Transfer Rates | 125, 250, 500 kbaud |
| Interfaces | open style connector, 5-pin, according to DeviceNet® specification, galvanically decoupled (Connector is supplied.) |
| Communication | DeviceNet® network master (scanner) |
| Bus Device | max. 63 slaves |
| Hardware Diagnostics | status LEDs |
| Distributed Clocks | – |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Current Consumption E Bus | typ. 260 mA |
| Special Features | DeviceNet® scanner |
| Weight | approx. 70 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL6752” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.