Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL6740-0010
The Interbus slave terminal facilitates data exchange between EtherCAT and Interbus. For both bus systems the terminal “mirrors” up to 32-word input and 32-word output to the respective other system….
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The Interbus slave terminal facilitates data exchange between EtherCAT and Interbus. For both bus systems the terminal “mirrors” up to 32-word input and 32-word output to the respective other system. The outputs are written to the inputs of the other bus
Specification
| Technology | Interbus slave terminal |
|---|---|
| Number Of Channels | 1 |
| Fieldbus | Interbus, max. 400 m between 2 stations at 500 kbit/s |
| Data Transfer Rates | 500 kbit, 2 Mbit (default) |
| Interfaces | 2 x D-sub plug, 9-pin, plug and socket with screening and vibration lock |
| Max. Number Of Bytes Fieldbus | 32 word input and 32 word output |
| Hardware Diagnostics | status LEDs |
| Distributed Clocks | – |
| Connection Type | only remote bus |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Current Consumption E Bus | typ. 450 mA |
| Special Features | status LEDs |
| Weight | approx. 80 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/see documentation |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL6740-0010” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.