Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL6685
The EL6685 serves as a high-precision reference clock for the distributed clocks system. For applications with the highest demands on time measurement, the built-in oscillator significantly increases…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL6685 serves as a high-precision reference clock for the distributed clocks system. For applications with the highest demands on time measurement, the built-in oscillator significantly increases the basic accuracy of the
Specification
| Technology | reference oscillator |
|---|---|
| Specification | basic oscillator accuracy ±5 ppm |
| Distributed Clocks | yes |
| Current Consumption E Bus | typ. 90 mA |
| Weight | approx. 50 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL6685” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.