Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL6633
The EL6633 PROFINET RT controller terminal is the successor of the EL6631. It supports the complete real-time function (RT) as well as extensive diagnostic possibilities. All services in accordance wi…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL6633 PROFINET RT controller terminal is the successor of the EL6631. It supports the complete real-time function (RT) as well as extensive diagnostic possibilities. All services in accordance with Conformance Class B are supported. Up to
Specification
| Technology | PROFINET RT |
|---|---|
| Number Of Channels | 1 |
| Number Of Ports | 2 (switched) |
| Fieldbus | PROFINET RT controller and/or device |
| Max. Process Data Size | 1.4 KByte input/1.4 kByte output data |
| Ethernet Interface | 10/100/1000BASE-TX Ethernet with 2 x RJ45 |
| Cable Length | up to 100 m twisted pair |
| Hardware Diagnostics | status LEDs |
| Power Supply | via the E-bus |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/Ethernet) |
| Protocol | RT |
| Configuration | via EtherCAT master from TwinCAT 3.1 Build 4024 |
| Current Consumption E Bus | typ. 400 mA |
| Special Features | conformance class B, supported service protocols RPC and RSI |
| Weight | approx. 75 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/see documentation |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL6633” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.