Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL6614
The EL6614 Ethernet switch port terminal is used for the decentralized connection of Ethernet devices to the EtherCAT Terminal network. The EtherCAT system relays the Ethernet communication of the con…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL6614 Ethernet switch port terminal is used for the decentralized connection of Ethernet devices to the EtherCAT Terminal network. The EtherCAT system relays the Ethernet communication of the connected devices fully transparent and collision-free.
Specification
| Number Of Ports | 4 |
|---|---|
| Bus System | all Ethernet (IEEE 802.3)-based protocols, store and forward switching mode |
| Ethernet Interface | 10BASE-T/100BASE-TX Ethernet with 4 x RJ45 |
| Data Transfer Rates | 10/100 Mbit/s, IEEE 802.3u auto-negotiation, half or full duplex at 10 and 100 Mbit/s possible, automatic settings |
| Cable Length | up to 100 m twisted pair |
| Hardware Diagnostics | status LEDs |
| Power Supply | via the E-bus |
| Distributed Clocks | – |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/Ethernet) |
| Protocol | all Ethernet (IEEE 802.3)-based protocols, store and forward switching mode |
| Configuration | no |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Current Consumption E Bus | typ. 310 mA |
| Special Features | support of RT Ethernet, publisher/subscriber, DHCP/BootP server |
| Weight | approx. 95 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/see documentation |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL6614” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.