Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL6251
The EL6251 Ethernet Modbus TCP terminal enables distributed connection of any Modbus TCP devices to the EtherCAT terminal network. The EL6251 can work as a Modbus client and Modbus TCP server simultan…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL6251 Ethernet Modbus TCP terminal enables distributed connection of any Modbus TCP devices to the EtherCAT terminal network. The EL6251 can work as a Modbus client and Modbus TCP server simultaneously and provides up to eight connections which can
Specification
| Technology | Modbus TCP client/server |
|---|---|
| Number Of Channels | 1 |
| Data Transfer Standard | Ethernet |
| Data Transfer Rates | 10/100 Mbit/s |
| Supply Voltage Electronics | via E-bus |
| Distributed Clocks | no |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/Ethernet) |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Current Consumption E Bus | 200 mA |
| Special Features | open TCP/UDP connection, Modbus UDP in preparation |
| Weight | approx. 65 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL6251” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.