Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL5102
The EL5102 EtherCAT Terminal is an interface for the direct connection of two incremental encoders with differential signals (RS422) or single ended signals (TTL and open collector), parameterizable p…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL5102 EtherCAT Terminal is an interface for the direct connection of two incremental encoders with differential signals (RS422) or single ended signals (TTL and open collector), parameterizable per channel. Input frequencies up to 5 MHz can be
Specification
| Technology | incremental encoder interface, differential (RS422), single-ended (TTL, open collector), counter, pulse generator |
|---|---|
| Number Of Channels | 2 |
| Encoder Connection | 2 x A, B, C differential inputs (RS422): A, A̅ (inv), B, B̅ (inv), C, C̅ (inv) single-ended connection (TTL, open collector): A, B, C counter, pulse generator: A, B |
| Additional Inputs | latch, gate/latch (24 V DC, TON > 1 µs), status input (max. 5 V DC, negative switching) per channel |
| Encoder Operating Voltage | 5 V DC (default), 12 V DC, 24 V DC switchable, 0.3 A per channel (generated from the 24 V DC power contacts) |
| Counter | 32 bit (default), 16/32 bit switchable |
| Limit Frequency | RS422: 20 million increments/s with 4-fold evaluation, corresponding to 5 MHz, TTL: 4 million increments/s with 4-fold evaluation, corresponding to 1 MHz, open collector: 400 kilo increments/s with 4-fold evaluation, corresponding to 100 kHz |
| Quadrature Decoder | 4-fold evaluation (default), 2-fold, 1-fold evaluation switchable |
| Distributed Clocks | yes |
| Resolution | 1/256 bit microincrements |
| Current Consumption Power Contacts | typ. 20 mA + load |
| Current Consumption E Bus | typ. 210 mA |
| Wiring Fail Indication | yes, for RS422 encoder |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| Special Features | open-circuit recognition, period duration, frequency, speed and duty cycle measurement, microincrements, timestamp on: last incremental edge, zero pulse C, latch input, gate/latch input |
| Weight | approx. 100 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | HD (High Density) housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductors (s): direct plug-in technique; fine-stranded conductors (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…1.5 mm², st*: 0.25…1.5 mm², f*: 0.14…0.75 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…16, st*: AWG22…16, f*: AWG26…19 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL5102” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.