Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EL5021
The EL5021 EtherCAT Terminal is used for the direct connection of a measuring probe or encoder with sinusoidal, differential voltage output 1 VPP. Input frequencies of max. 250 kHz can be evaluated. T…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EL5021 EtherCAT Terminal is used for the direct connection of a measuring probe or encoder with sinusoidal, differential voltage output 1 VPP. Input frequencies of max. 250 kHz can be evaluated. The current counter reading can be zeroed (reset) or
Specification
| Technology | SinCos encoder interface for differential 1 VPP signal |
|---|---|
| Number Of Channels | 1 |
| Encoder Connection | 1 x A, B, C: differential inputs 1 Vpp: A, A̅ (inv), B, B̅ (inv), C,C̅ (inv) |
| Encoder Operating Voltage | 5 V DC/max. 0.5 A (generated from the 24 V DC power contacts) |
| Counter | max. 24 bit (adjustable) |
| Input Frequency | 250 kHz @ 10 bit (sampling rate 70 MHz) |
| Distributed Clocks | yes |
| Nominal Voltage | 24 V DC at power contact |
| Resolution | max. 13 bit, 8192 steps per period |
| Current Consumption Power Contacts | typ. 50 mA + load |
| Current Consumption E Bus | typ. 120 mA |
| Electrical Isolation | 500 V (E-bus/field potential) |
| Special Features | latch, reset, change counting direction, amplitude and frequency error recognition, frequency-dependent period resolution, frequency counter max. 24 bit |
| Weight | approx. 55 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Pluggable Wiring | for all ESxxxx terminals |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EL5021” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.