Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ED2032
The ED2032 digital output terminal connects the binary control signals from the automation device on to the actuators at the process level with electrical isolation. The EtherCAT Terminal contains two…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The ED2032 digital output terminal connects the binary control signals from the automation device on to the actuators at the process level with electrical isolation. The EtherCAT Terminal contains two channels whose signal state is indicated by light
Specification
| Number Of Channels | Total | 2 |
|---|---|
| Internal Communication Protocol | EtherCAT |
| Number Of Channels | 2 |
| Load Type | ohmic, inductive, capacitive |
| Connection Technology | push-in |
| Signal Range | Nominal | 24 V DC |
| Signal Range | Technical | 20.4…28.8 V DC |
| Output Current | max. 2 A per channel |
| Short Circuit Proof | yes |
| Short Circuit Current Limit | typ. 12 A |
| Output Stage | push |
| Switching Times | Ton | typ. 50 µs |
| Switching Times | Toff | typ. 140 µs |
| Reverse Voltage Protection | ja |
| Breaking Energy | Inductive | 1.3 J per channel |
| Diagnostics | yes |
| Overload | yes |
| Distributed Clocks | no |
| Timestamp | no |
| Oversampling | no |
| Electronics | Supply Voltage | via E-bus, via power contacts |
| E Bus | Current Consumption | typ. 65 mA |
| Power Contacts | Input Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Power Contacts | Current Carrying Capacity | max. 10 A |
| Power Contacts | Current Consumption | typ. 10 mA + load |
| Power Contacts | Output Voltage | corresponds to Power contacts, Input voltage |
| Electrical Isolation | Channel/Channel | no |
| Electrical Isolation | Channel/Bus | functional, 707 V DC type test |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Installation Position | variable |
| Vibration Resistance | conforms to EN 60068-2-6 |
| Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity | conforms to EN 61000-6-2 |
| Emc Emission | conforms to EN 61000-6-4 |
| Markings | CE |
| Approvals | UL (in preparation) |
| Weight | 55 g |
| Protection Rating | IP20 |
| Material | polycarbonate |
| Dimesnions | Width (Single) | 15 mm |
| Dimensions | Width (Lined Up) | 12 mm |
| Dimensions | Height | 100 mm |
| Dimensions | Depth | 65 mm |
| Installation | Terminal/Back Wall | DIN rail, 35 mm (EN 60715) |
| Installation | Terminal/Terminal | double slot and key connection |
| Plug In Wiring Level | no |
| Connection Cross Section | Solid Wire | 0.08…2.5 mm² |
| Connection Cross Section | Stranded Wire | 0.08…2.5 mm² |
| Connection Cross Section | With Ferrule | 0.14…1,5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | Solid Wire | AWG28…14 |
| Connection Cross Section Awg | Stranded Wire | AWG28…14 |
| Connection Cross Section Awg | With Ferrule | AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Power Contact | " " (Left) | yes |
| Power Contact | "+" (Rechts) | yes |
| Power Contact | " " (Right) | yes |
| Power Contact | "⏚" (Left) | yes |
| Power Contact | "⏚" (Right) | yes |
| Insertion Lock For Power Contact “⏚” | no |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ED2032” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.