Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CX8110
The CX8110 is a control system with EtherCAT slave interface. The DIP switch enables fixed or automatic addressing in the EtherCAT network. E-bus or K-bus terminals can be attached as required; the CX…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The CX8110 is a control system with EtherCAT slave interface. The DIP switch enables fixed or automatic addressing in the EtherCAT network. E-bus or K-bus terminals can be attached as required; the CX8110 automatically recognizes the type of I/O system
Specification
| Processor | Arm® Cortex®-A9, 800 MHz |
|---|---|
| Number Of Cores | 1 |
| Flash Memory | slot for microSD card, 512 MB included (optionally expandable) |
| Main Memory | 512 MB DDR3 RAM (not expandable) |
| 1 Second Ups | integrated (1 MB on microSD card) |
| Interfaces | 1 x RJ45 10/100 Mbit/s, 1 x bus interface |
| Cooling | passive |
| Bus Interface | EtherCAT IN and OUT (2 x RJ45) |
| Data Transfer Rates | 100 Mbit/s |
| Diagnostics Led | 1 x TC status, 1 x EC Run, 1 x EC Err |
| Clock | internal battery-backed clock for time and date (battery behind the front flap, exchangeable) |
| Operating System | Windows Embedded Compact 7 |
| Control Software | TwinCAT 3 runtime (XAR) |
| I/O Connection | E-bus or K-bus, automatic recognition |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Ups Oct Capable | no |
| Current Supply E Bus/K Bus | 2 A |
| Max. Power Consumption | 4 W |
| Max. Power Consumption (With Loading Ups) | 9 W |
| Max. Power Consumption E Bus/K Bus | 10 W (5 V/max. 2 A) |
| Dimensions (W X H X D) | 71 mm x 100 mm x 73 mm |
| Weight | approx. 230 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protection Rating | IP20 |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Twincat 3 Platform Level | Economy (20); please see here for an overview of all the TwinCAT 3 platform level |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CX8110” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.