Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CX8091
The CX8091 is a control system with a switched Ethernet port. It supports either the BACnet or OPC UA protocols. Simultaneous use is not recommended due to the small memory. K-bus or E-bus terminals c…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The CX8091 is a control system with a switched Ethernet port. It supports either the BACnet or OPC UA protocols. Simultaneous use is not recommended due to the small memory. K-bus or E-bus terminals can be attached as required; the CX8091 automatically
Specification
| Processor | Arm9™, 400 MHz |
|---|---|
| Number Of Cores | 1 |
| Flash Memory | slot for microSD card, 512 MB included (optionally expandable) |
| Main Memory | 64 MB DDR2 RAM (not expandable) |
| 1 Second Ups | integrated (1 MB on microSD card) |
| Programming Languages | IEC 61131-3 |
| Web Visualization | yes |
| Online Change | yes |
| Up/Down Load Code | yes/yes |
| Interfaces | 1 x RJ45 10/100 Mbit/s, 1 x USB device (behind the front flap), 1 x bus interface |
| Cooling | passive |
| Bus Interface | 2 x RJ45 (switched) |
| Diagnostics Led | 1 x TC status, 1 x WD, 1 x error |
| Clock | internal battery-backed clock for time and date (battery behind the front flap, exchangeable) |
| Operating System | Windows Embedded CE 6 |
| Control Software | TwinCAT 2 PLC |
| I/O Connection | E-bus or K-bus, automatic recognition |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Ups Oct Capable | no |
| Current Supply E Bus/K Bus | 2 A |
| Web Based Management | yes |
| Max. Power Consumption | 3 W |
| Max. Power Consumption E Bus/K Bus | 10 W (5 V/max. 2 A) |
| Dimensions (W X H X D) | 64 mm x 100 mm x 73 mm |
| Weight | approx. 180 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protection Rating | IP20 |
| Approvals/Markings | CE, UL, ATEX, IECEx, cFMus |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex nA IIC T4 Gc II 3 D Ex tc IIIC T135 °C Dc IECEx: Ex nA IIC T4 Gc Ex tc IIIC T135 °C Dc cFMus: Class I, Division 2, Groups A, B, C, D Class I, Zone 2, AEx ec IIC T4 Gc |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CX8091” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.