Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CX5330
The CX5330 is an embedded PC based around an x6214RE Intel Atom® processor with 1.4 GHz (dual-core) and 4 GB LPDDR4 RAM (expandable ex factory to 8 GB). The basic equipment includes two independent Gi…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The CX5330 is an embedded PC based around an x6214RE Intel Atom® processor with 1.4 GHz (dual-core) and 4 GB LPDDR4 RAM (expandable ex factory to 8 GB). The basic equipment includes two independent Gigabit-capable Ethernet interfaces as well as four
Specification
| Processor | Intel Atom® x6214RE, 1.4 GHz |
|---|---|
| Number Of Cores | 2 |
| Flash Memory | slot for CFast card and microSD card, cards not included |
| Main Memory | 4 GB LPDDR4 RAM (expandable ex factory to 8 GB) |
| 1 Second Ups | integrated (1 MB on CFast card) |
| Interfaces | 2 x RJ45 10/100/1000/2500 Mbit/s, 1 x DisplayPort, 4 x USB 3.1, 1 x optional interface |
| Cooling | passive |
| Diagnostics Led | 1 x power, 1 x TC status, 1 x flash access, 2 x bus status |
| Clock | internal battery-backed clock for time and date (battery exchangeable) |
| Operating System | Windows 10 IoT Enterprise 2021 LTSC, Windows 11 IoT Enterprise 2024 LTSC, TwinCAT/BSD, Beckhoff RT Linux® |
| Control Software | TwinCAT 3 runtime (XAR) |
| I/O Connection | E-bus or K-bus, automatic recognition |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%), electrically isolated |
| Ups Oct Capable | yes |
| Max. Power Consumption | 16 W |
| Max. Power Consumption (With Loading Ups) | 32 W |
| Max. Power Consumption E Bus/K Bus | 10 W (5 V/max. 2 A) |
| Weight | approx. 1195 g |
| Dimensions (W X H X D) | 142 mm x 100 mm x 92 mm |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protection Rating | IP20 |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Twincat 3 Platform Level | Performance (40); please see here for an overview of all the TwinCAT 3 platform level |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CX5330” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.