Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CX2900-0192
A matching battery pack – CX2900-0192 – is available for the CX2100-0914 power supply module with integrated UPS. The CX2100-0914 module can be used to charge the external battery pack in order to pro…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
A matching battery pack – CX2900-0192 – is available for the CX2100-0914 power supply module with integrated UPS. The CX2100-0914 module can be used to charge the external battery pack in order to provide backup power for system and external components
Specification
| Housing | metal housing for mounting on norm rail TS35x15 2.3 |
|---|---|
| Power Supply | via CX2100-0914 power supply |
| Storage Technology | VRLA-AGM (lead battery) |
| Fuse | 10 A |
| Capacity | 3.4 Ah |
| Connection Type | RJ45 socket; 3-pin socket, male |
| Diagnostics Led | 1 x charge, 1 x link, 1 x charging indicator |
| Dimensions (W X H X D) | 163 mm x 90 mm x 85 mm |
| Weight | approx. 2100 g |
| Storage Temperature | 0…50°C |
| Operating Temperature | 0…50°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protection Rating | IP20 |
| Approvals/Markings | CE |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CX2900-0192” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.