Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CX2550-0020
The extension modules for the CX20xx family are connected to the CPU on the right-hand side via a multi-pin connector. Up to two CX2550-0020 HDD/SSD modules can be connected, so that a total of up to…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The extension modules for the CX20xx family are connected to the CPU on the right-hand side via a multi-pin connector. Up to two CX2550-0020 HDD/SSD modules can be connected, so that a total of up to three storage media are available. The storage media
Specification
| Interfaces | SATA |
|---|---|
| Connection Type | 2½-inch slot |
| Power Supply | via system bus (through CX2100-0xxx power supply modules) |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 99 mm x 125 mm |
| Weight | approx. 290 g (without medium) |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protection Rating | IP20 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CX2550-0020” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.