Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CX2500-M310
The CX2500-Mxxx fieldbus master modules are left-sided attachments for the Embedded PC series CX20xx, CX52x0, CX53x0 and CX56x0. The use of systems with fieldbus master modules enables the segment-lik…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The CX2500-Mxxx fieldbus master modules are left-sided attachments for the Embedded PC series CX20xx, CX52x0, CX53x0 and CX56x0. The use of systems with fieldbus master modules enables the segment-like construction of control structures in extensive
Specification
| Fieldbus | PROFIBUS DP, DP-V1; DP-V2 (MC) in preparation |
|---|---|
| Data Transfer Rates | 9.6 kbaud…12 Mbaud |
| Bus Interface | 1 x D-sub socket, 9-pin |
| Bus Device | max. 125 slaves with up to 244 bytes input, output, parameter, configuration or diagnostic data per slave |
| Interface To The Cpu | PCI Express® |
| Max. Power Loss | 2.8 W |
| Properties | PROFIBUS – different DP cycle times are possible for each slave. The error management for each user is freely configurable. |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 99 mm x 54.5 mm |
| Weight | approx. 180 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protection Rating | IP20 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CX2500-M310” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.