Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CX2072
The CX2072 has an Intel® Xeon® CPU with a clock rate of 2.1 GHz (12 cores). A fan with ball bearings and speed monitoring is integrated into the basic CPU module. In addition to the CPU, the basic mod…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The CX2072 has an Intel® Xeon® CPU with a clock rate of 2.1 GHz (12 cores). A fan with ball bearings and speed monitoring is integrated into the basic CPU module. In addition to the CPU, the basic module also contains the main memory with a size of 8 GB
Specification
| Processor | Intel® Xeon® D-1567 2.1 GHz |
|---|---|
| Number Of Cores | 12 |
| Graphic | AMD E8860, 2 GB GDDR5 |
| Flash Memory | slot for CFast card, card not included |
| Main Memory | 8 GB DDR4 RAM (expandable ex factory to 64 GB) |
| Interfaces | 2 x RJ45 10/100/1000 Mbit/s, 1 x DVI-I, 4 x USB 3.0, 1 x optional interface |
| Cooling | integrated fan with ball bearings and speed monitoring |
| Diagnostics Led | 1 x power, 1 x TC status, 1 x flash access, 2 x bus status |
| Clock | internal battery-backed clock for time and date (battery exchangeable) |
| Operating System | Windows 10 IoT Enterprise 2016 LTSB, Windows 10 IoT Enterprise 2019 LTSC, Windows 10 IoT Enterprise 2021 LTSC, TwinCAT/BSD |
| Control Software | TwinCAT 3 runtime (XAR) |
| I/O Connection | via power supply module (E-bus or K-bus, automatic recognition) |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Ups Oct Capable | no |
| N O V R A M | 128 kB |
| Max. Power Consumption | 130 W |
| Weight | approx. 1650 g |
| Dimensions (W X H X D) | 204 mm x 99 mm x 91 mm |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Operating Temperature | -25…+50°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protection Rating | IP20 |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Twincat 3 Platform Level | Very High Performance (81); please see here for an overview of all the TwinCAT 3 platform level |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CX2072” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.