Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CU8880-0010
With the CU8880 USB-to-LAN adapter, Industrial PCs can be extended with an additional industrially-suited and independent Ethernet interface. The CU8880 is used for necessary IT communication. It is n…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
With the CU8880 USB-to-LAN adapter, Industrial PCs can be extended with an additional industrially-suited and independent Ethernet interface. The CU8880 is used for necessary IT communication. It is not suitable for EtherCAT or real-time Ethernet
Specification
| Type | Ethernet controller with USB input |
|---|---|
| Housing | plastic housing for DIN rail installation |
| Interfaces | 1 x USB 2.0 input with USB B socket; 1 x Ethernet interface with 1 x 10/100BASE-T connector RJ45 |
| Driver | available for – Windows XP Professional – Windows Embedded Standard 2009 (XP) – Windows CE 6 – Windows Embedded Compact 7 – Windows 7/10 – TwinCAT/BSD |
| Connector Cable | 1 m USB 2.0 USB-A to USB-B |
| Power Supply Unit | power supply via USB |
| Dimensions (W X H X D) | 34 mm x 98 mm x 77 mm |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Protection Rating | IP20 |
| Additional Information | not suitable for real-time Ethernet or EtherCAT |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CU8880-0010” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.