Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CU8802-000x
With CP-Link 4, the distance between Control Panel and Industrial PC can be up to 100 m. With the one-cable solution, the video signal, USB 2.0, and the power supply are transmitted in a single Cat. 6…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
With CP-Link 4, the distance between Control Panel and Industrial PC can be up to 100 m. With the one-cable solution, the video signal, USB 2.0, and the power supply are transmitted in a single Cat. 6A cable. Cable and installation costs are thus
Specification
| Type | CP-Link 4 Extender Tx for connecting a Control Panel with CP-Link 4 interface to a PC with DVI interface, power supply for the Control Panel by connecting 24 V to the Control Panel, The Two Cable Display Link |
|---|---|
| Housing | metal housing for DIN rail installation |
| Interfaces | 1 USB input with USB B socket to be connected to the PC in maximum 1 m distance; 1 DVI input with DVI-D socket to be connected to the PC in maximum 1 m distance; 1 CP-Link 4 output with RJ45 socket for up to 100 m Cat.6A cable |
| Connector Cable | 1 m USB 2.0 USB-A to USB-B 1 m DVI to DVI, for PCs with DVI interface |
| Power Supply | 24 V DC |
| Dimensions (W X H X D) | 45Â mm x 100Â mm x 80Â mm |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Protection Rating | IP20 |
| Approvals/Markings | CE, ATEX, IECEx (requires C9900-Z484) |
| Ex Marking | II 3 G Ex nA IIC T4 Gc II 3 D Ex tc IIIC T135 °C Dc Ex nA IIC T4 Gc Ex tc IIIC T135 °C Dc |
| Additional Information | CP-Link 4 transfers USB 2.0 with 100 Mbit/s and DVI. |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CU8802-000x” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.