Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CU8210-M001-01×0
The cabinet dome is designed for industrial WLAN and mobile communication components, and meets IP66 requirements when properly mounted to a control cabinet. The components inside the cabinet dome are…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The cabinet dome is designed for industrial WLAN and mobile communication components, and meets IP66 requirements when properly mounted to a control cabinet. The components inside the cabinet dome are fully protected against physical contact, dust, and
Specification
| Type | cabinet dome for industrial WLAN and mobile network components |
|---|---|
| Housing | cabinet dome covering one USB socket for use with USB sticks for WLAN, Bluetooth® or mobile communication networks |
| Installation | panel mount/control cabinet walls |
| Interfaces | USB 2.0, type A |
| Connector Cable | 1 m USB connecting cable |
| Dimensions (W X H X D) | 54 mm x 120 mm x 54 mm |
| Weight | approx. 250 g |
| Operating Temperature | -40…+60°C |
| Protection Rating | IP66 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CU8210-M001-01×0” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.