Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CU8210-D001-0101
The WLAN sticks from the CU8210-D001 series can be used as high-performance wireless clients and enable encrypted data at rates of up to 433.3 Mbit/s. With the help of the Beckhoff Virtual WLAN Access…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The WLAN sticks from the CU8210-D001 series can be used as high-performance wireless clients and enable encrypted data at rates of up to 433.3 Mbit/s. With the help of the Beckhoff Virtual WLAN Access Point software tool, the sticks can be configured via
Specification
| Type | WLAN USB stick |
|---|---|
| Wlan Standards | 802.11 b, g, n, a, ac (Wi-Fi 5) |
| Operating System | Windows 7, Windows 10, Windows 11, TwinCAT/BSD |
| Encryption Scheme | WEP, WPA/WPA2 (TKIP/AES) |
| Transmission Rate | max. 72.2 Mbit/s (20 MHz), 150 Mbit/s (40 MHz), 433.3 Mbit/s (80 MHz) |
| Dimensions (W X H X D) | 29.5 mm x 15 mm x 8 mm |
| Weight | approx. 5 g |
| Operating Temperature | 0…70°C |
| Storage Temperature | -40…+80°C |
| Protection Rating | IP20 |
| Approvals/Markings | USA, Canada |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CU8210-D001-0101” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.