Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CU1418
The EtherCAT G branch controllers enable transparent conversion of transmission rates of EtherCAT G and EtherCAT. The CU1418 has two marked ports for integration into an EtherCAT G network. Eight Ethe…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EtherCAT G branch controllers enable transparent conversion of transmission rates of EtherCAT G and EtherCAT. The CU1418 has two marked ports for integration into an EtherCAT G network. Eight EtherCAT and/or EtherCAT G segments can be coupled via a
Specification
| Task Within Ethercat System | coupling of EtherCAT branches to an EtherCAT G network |
|---|---|
| Data Transfer Medium | Ethernet/EtherCAT cable (min. Cat.5), shielded |
| Bus Interface | 10 x RJ45 |
| Distance Between Stations | max. 100 m (1000BASE-T) |
| Protocol | EtherCAT |
| Delay | approx. 1 µs per port |
| Data Transfer Rates | main segment 1 Gbit/s, branch 100 Mbit/s |
| Configuration | TwinCAT |
| Power Supply | 24 (18…30) V DC, 3-pin connection (+, -, PE) |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CU1418” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.