Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CPX39xx-0010
With the CPX Control Panel series, the proven multi-touch technology of Beckhoff Control Panels is available in particularly robust versions, complying with the requirements for use in hazardous areas…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
With the CPX Control Panel series, the proven multi-touch technology of Beckhoff Control Panels is available in particularly robust versions, complying with the requirements for use in hazardous areas classified zone 2/22. The high level of functionality
Specification
| Device Type | Multi-touch Control Panel with CP-Link 4 interface |
|---|---|
| Housing | aluminum housing with glass front for application in hazardous areas of zone 2/22 |
| Display Size/Resolution | 15″ 1024 x 768, 19″ 1280 x 1024 or 21.5″ 1920 x 1080 |
| Touch Screen | multi-finger touch screen |
| Protection Rating | IP65 |
| Connection Technology | CP-Link 4 enables to connect the Control Panel at a distance of up to 100 m to the PC via a Cat.6A cable with either an integrated or separate 24 V DC power supply depending on the transmitter module. CP-Link 4 transmits USB 2.0 with 100 Mbit/s and DVI. |
| Mounting Arm Adapter | 4 M6 threaded holes in distance of 100 x 100 mm in the connection block |
| Interfaces | 2 round connectors M12 IP65 for CP-Link 4 and optional 24 V power supply |
| Operating Temperature | 0…50°C |
| Approvals/Markings | CE, UL, ATEX, IECEx, cFMus |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex nA IIC T5 Gc II 3 D Ex tc IIIC T100 °C Dc IECEx: Ex nA IIC T5 Gc Ex tc IIIC T100 °C Dc cFMus: Class I, II, III, Division 2, Groups A, B, C, D, F and G Class I, Zone 2, AEx ec IIC T5 Gc Zone 22, AEx tc IIIB T100°C Dc |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CPX39xx-0010” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.